Ugrás a fő tartalomhoz
benceervin
  • Kezdőlap
  • Hírek
  • Szolgáltatások
  • Bemutatkozás
  • Galéria
  • Kapcsolat

TF-esték

2025. júl. 15. 15:12, Nincsenek hozzászólások
TF_.jpg

"Véget értek a TF Esték. A nagy érdeklődés mellett zajló közéleti témájú előadásokat 1993-tól a háromszoros magyar bajnok rúdugró, edző, sporttisztviselő, egyetemi docens, Schulek Ágoston, valamint felesége, Edith asszony szervezte havi rendszerességgel a TF aulájában. Schulek Ágoston halála miatt azonban egy éve megszakadt a hosszú sorozat. A gyászoló Schulek család közreműködésével egy utolsó alkalom erejéig ismét találkozhattak a TF Esték előadói a közönséggel. A vendégek, többek között Bencze Izabella, Budai Ilona, Császár Angéla, Csath Magdolna, Döbrentei Kornél, Duray Miklós, Ferenc Éva, Kobzos Kiss Tamás, Kondor Katalin, Kovács Krisztián, Kubik Anna, Maczkó Mária, Makkai Lilla, Papp Lajos, Petrás Mária, Sinkovits Vitay András, Szabó András és Takács Bence együtt emlékeztek az elhunyt alapítóra, s gondolkodtak el a közel két évtizedes múltra visszatekintő fórum szerepéről.
...
Schulek Ágostonné rövid visszatekintéséből kiderült, hogy a korábbi száznegyvennégy TF Este során több mint kétszáz előadóval találkozhatott a közönség. Edith asszony köszönetet mondott a szervezésben részt vevőknek, valamint háláját fejezte ki a meghívottaknak, akik „mindig jöttek az első szóra”. Szólnia kellett arról is, hogy az előadók közül többen sajnos már nem lehetnek közöttünk – kérésére a közönség egyperces néma csenddel emlékezett rájuk."
- eddig a krónika kiemelve a helyi médiumokból.

De érdemes lenne itt és most megállni, ebben a kortárs-beli hangzavarban meglelni az egykori csendet, a várakozást, és a katarzist. Mert ezek mind jellemzői voltak, ahogy Tőkés László püspök úr fogalmazott: "a TF-esték gyülekezetének". Péntek esténkénti iránytű, ahol a nemzet valóban jeles gondolkodói, kiemelt művészei, leendő közszereplői együtt rajzolták meg a remélt Magyarország határait, lelkületét és egyként tettek is érte. Úgy szóltak a ma már hamuvá vált Aulában a szavak, mint Jókai Anna fohászai, egy szebb, nemesebb és valóban értünk, itt élőkért remélt hazáért (nem szeretem a szót, hogy magyar!, mert értelmezésemben történelmünk pont arra világít rá, hogy mennyire sokszínűek vagyunk, de egy tény: az anyanyelvünk kiemel minket!). Iránytűként jellemeztem Schulek tanár úr estjeit, amelyeken - bár többnyire Ő lépett elsőként a mikrofon mögé - mégsem Ő, sokkal inkább Edith asszony volt a motor, a gondolati ív, az anyaszív. 

Mit adott nekem? Mondhatnám: a mindent. Barátokat, művésztársakat, fellépéseket, közönséget, nem sorolom. Még ma is megállítanak az utcán, hogy "Te Bence, Téged ott fedeztünk fel" - és ez valljuk be, erőteljesen köszönhető volt Tanér Úrnak. Ő figyelt fel rám, még a Latinovits Zoltán Diákszínpadon, majd mikoron már tudott lett, hogy valahogy a TF-en is megállom a helyem, meghívott. Nem is tudta, hogy hívószava hozzám ért el (most hogy kész a leltár) a legtöbbször) és nem is tudhatta, hogy én ezekre mindig kiemelt figyelemmel is izgalommal készültem. Mert olyan horizontális látást és tudást kaptam, amelyek által a világértelmezésem is kialakult (igaz, nem esett ez messze a szülői hajlék üzeneteitől). Kialakult, hogy csak, de úgy nagyon érdemes élni, mint ahogyan Ágoston tette: szálfa egyenes derékkal, kacéran a föld feletti magasságokból szemlélve az emberi gyarlóságot, a Reményik-féle pogányizmust. ÉRTELMISÉGI estek voltak, ahová valóban azok jöttek, akik identitásukban is e körnek a tagjai. GONDOLKODTATÓ estek voltak, hiszen olyan sorskérdésekre kellett válaszokat keresni, amelyeket csak Nagy Gáspár, Jókai Anna, vagy éppen Duray Miklós mert feltenni. És FELOLDOZÓ estek is voltak, hiszen elég csak Sinkovits Imrére, Bánffy Györgyre, Császár Angelára, Ferencz Évikére, Kobzosra, Maczkó Máriára, Budai Ilonkára és mindazokra is gondolni, akik ennek a szellemi műhelynek a láng-őrzői és -továbbadói voltak. 

Miért e sorok most? 

Mert újra "Haza volt a magasban" - GATE Tibor, tehát KAPU Tibor látott minket fentről. Soha ennyire nem kellene az a látás, mint amivel most Ő hazaérkezett, és amihez Tanár Úrnak elég volt "csak egy magasugró rúd is".

Nincsenek hozzászólások

Válasz







Legutóbbi bejegyzések

  • TF-esték
    2025. júl. 15.
  • A hetedik: TE magad légy!
    2025. júl. 11.
  • Ó, ifjúi, szent megjózanodás
    2025. júl. 1.
  • A társadalmat egybeforrasztó cement
    2025. jún. 19.
  • Trimeszterológia a szabadban
    2025. jún. 10.
  • Magányosan nézünk kifelé...
    2025. jún. 6.
  • Fiatalok, tietek a jövő...
    2025. máj. 25.

Ki az a "BENCEERVIN"?

Mindenkinek más jut róla eszébe. Nehéz is lenne egy mondatban megfogalmazni. Sokoldalú személyiségét az általunk itt összegyűjtött bejegyzések körvonalazzák.

Az oldal a világ legkönnyebben használható weboldalkészítőjével, a Mozellóval készült.